Czy ułamanie się fragmentu zęba jest wskazaniem do pilnej wizyty u dentysty?

Ułamanie zęba może doprowadzić do poważnych powikłań, np. do zapalenia miazgi, a wtedy konieczne będzie leczenie kanałowe. Zbyt długie odkładanie leczenia może spowodować, że miazga zębów zacznie obumierać i nie będzie możliwości uratowania zęba. Dodatkowo, jeśli pozostały w jamie ustnej fragment zęba jest ostro zakończony, może on kaleczyć wewnętrzną część policzka lub język, co daje znaczny dyskomfort podczas jedzenia oraz utrudnia mówienie, lepiej więc nie odkładać wizyty u stomatologa w takim przypadku.

Podczas wizyty stomatolog określi stan zęba, oceni wielkość uszkodzenia i zadecyduje o trybie dalszych działań. Ukruszony ząb to poważna sprawa, ale na szczęście zazwyczaj można go naprawić. Jednak aby nie doszło do powikłań, należy jak najszybciej skonsultować się ze specjalistą.

Stomatolog wybierze, czy zastosować:

  • bonding – w przypadku małych uszkodzeń, zęby odbudowywane są za pomocą kompozytu; leczenie jest szybkie i trwałe,
  • korony – gdy doszło do dużego ułamania, zakładane są korony porcelanowe i ceramiczne, nie różnią się wyglądem od prawdziwego zęba,
  • licówki – umożliwiają skorygowanie nawet najbardziej zniszczonych i przebarwionych zębów; potrafią być trwałe nawet przez 8 lat.

Problemu nie powinno się lekceważyć, zwłaszcza że praktycznie każdy ukruszony ząb da się wyleczyć.