Czy leczy się próchnicę zębów mlecznych?

Zęby mleczne, podobnie jak zęby stałe, narażone są na próchnicę. Ząb mleczny charakteryzuje się gorszą odpornością na działanie kwasów niż ząb osoby dorosłej, przez co szybciej może rozwinąć się w nim próchnica. Wśród wielu rodziców panuje błędne przekonanie, że o mleczaki ich pociech nie trzeba dbać, ponieważ wkrótce wypadną. Nic jednak bardziej mylnego, ponieważ im bardziej zaawansowana próchnica, tym trudniej sobie z nią poradzić, poza tym zaawansowana próchnica może oddziaływać na zawiązki zębów stałych i co za tym idzie na stan przyszłego uzębienia.

Warto podkreślić, iż próchnica to niebezpieczna choroba, która w zębach mlecznych rozwija się bardzo szybko, ponieważ ich szkliwo jest cieńsze i mniej odporne niż w zębach stałych. Pojawienie się bólu wiąże się zwykle z początkiem procesu rozpadu zębiny, a następnie zajęciem miazgi zębowej oraz powstania ropnia. W takiej sytuacji wizyta u stomatologa to już konieczność.

Należy pamiętać, że zęby mleczne pełnią ważną funkcję – pomagają dziecku prawidłowo gryźć, mówić i utrzymują miejsce dla zębów stałych. Jeśli wypadną zbyt wcześnie, szczęka i żuchwa malca nie rozwinęłyby się prawidłowo, a zęby stałe wyrosłyby krzywo i zaczęły na siebie nachodzić. Taki stan rzeczy wymagałby z kolei interwencji ortodonty.

Kondycja mleczaków może też wpływać na samopoczucie oraz zdrowie całego organizmu. Chcąc zatem oszczędzić dziecku problemów w przyszłości, warto zadbać o profilaktykę jego zębów od najmłodszych lat. Istotne są regularne wizyty u stomatologa, które często są bagatelizowane przez rodziców, a brak leczenia stomatologicznego zębów mlecznych mógłby skutkować nie tylko stanami zapalnymi miazgi, ale także przeniesieniem próchnicy na nowe, stałe zęby.